دبستان پسرانه امام علی (ع)توصیه های ضروری برای والدین محترم دوره ابتدایی - دبستان پسرانه امام علی (ع)

توصیه های ضروری برای والدین محترم دوره ابتدایی - دبستان پسرانه امام علی (ع)
خانه / اولیا و مربیان / آموزش خانواده / توصیه های ضروری برای والدین محترم دوره ابتدایی

توصیه های ضروری برای والدین محترم دوره ابتدایی

بسمه تعالی

سخنی با والدین

با سلام ، والدين گرامي موارد  ذيل جهت موفقيت فرزند دلبندتان تقديم مي گردد :

کودکی که برای اولین بار از خانه و خانواده جدا شده و مدتی را در محیط بیرون از خانه به سر می برد، در معرض آموزش دانش ها و مهارت های مختلف و نیز شیوه های برخورد با دیگران و رفتار جمعی است، لذا باید ترتیبی اتخاذ کنیم که ارتباطات او، پدر و مادرش و نیز معلم ، مدرسه و محیط محل تحصیل و سکونت او از هر لحاظ با هم در تعامل باشد.

۱- حضور در مدرسه ، برقراري ارتباط نزديك با كاركنان مدرسه و تماس تلفني با معلّم فرزندتان را مدّ نظر داشته باشيد .

۲- از تدريس كتاب هاي درسي ، قبل از تدريس و بعد از تدريس معلّم ، خوداري فرمائيد تا فرزندتان در فرايند ياد گيري دچار تعارض نشوند .

۳- از نوشتن تمرينات و تكاليف، به عنوان كمك به فرزندتان ، به طور جدي خودداري نموده و فقط نقش راهنما را ايفا فرماييد .

۴- اجازه بدهيد فرزنددلبندتان فكر كند ، بنويسد ، پاك كند ، اشتباهاتش را كشف و اصلاح كند تا سر انجام ياد بگيرد تا ازاين طريق عضلات دست او تقويت شده ، آمادگي كافي براي نوشتن در آينده را كسب كند.

۵-  به چپ دست بودن فرزندتان و نيز نمره ي بيست گرفتن حساسيت نشان ندهيد ! .

۶- موقع خريد وسايل مدرسه و لوازم تحرير سعي شود وسايل ساده را انتخاب فرموده تا در كلاس براي فراگيران دل مشغولي ايجاد نشود.

۷- در جلد گيري كتاب ها و دفاتر سعي شود از پلاستيك هاي ساده و سفيد استفاده گردد تا نام دانش آموز و روي جلد كتاب ها و دفاتر براي فرزند تان كاملا قابل مشاهده باشد .

۸- خود كار، ما‍‍ژيك ، مداد فشنگي ، مداد فشاري و مداد شمعي ، به هيچ وجه تا کلاس سوم  كاربرد ندارند ، زيرا مشكل پاك كردن ، بد خطّي ، تقويت نشدن عضلات دست و زود خسته شدن در آينده و نيز از بين رفتن دفاتر و كتاب ها را در پي دارند .

۹- نام و نام خانوادگي فرزندتان را روي يك تكه كاغذ نوشته و آن را با نوار چسب بر روي     كليه ي وسايل او اعم از كتابها ، دفتر ها ، مداد ها ، مداد پاك كن ، مداد تراش ، جا مدادي و….. بچسبانيد .

۱۰-  لطفا به وقت خواب فرزندتان بيش تر اهميت بدهيد . بهتراست فرزندتان اوّل شب بخوابد و صبح ها يك ساعت قبل از رفتن به مدرسه بيدار شود . مقدار خواب براي دانش آموزان ابتدايي ،حداقل هشت ساعت است.

۱۱-  فرزندتان را به خوردن صبحانه عادت دهيد . هم چنين مقداري خوراكي از قبيل نان و پنير، گردو ، خرمايا كشمش به همراه داشته باشد و او را از خوردن تنقلاتي مثل پفك، چيپس ، لواشك و مانند آن ها منع فرماييد .

۱۲-  فرزندتان را عادت دهيد كه در اوّل هر شب ، با توجّه به برنامه ي هفتگي و روزانه ي كلاس ، وسايلش را جمع و جور كند و بدين ترتيب فردي منظم ، وظيفه شناس و منضبط بار آيد.

۱۳-  كليه ي اوراق امتحاني ، آزمون ها و دفاتري را كه تمام مي شوند ، در داخل يك كيسه ي پلاستيكي يا يك پوشه بايگاني كنيد و هر ماه پيشرفت فرزندتان را فقط با خودش بسنجيد و مقايسه فرماييد .

۱۴-  هيچ گاه توانايي و دانايي فرزنددلبندتان را با همسالان و همكلاسي هايش مقايسه نكنيد ، زيرا تفاوت هاي فردي وجود دارد .

۱۵-  درخانواده دو زبانه سعي كنيد با فرزندتان در خانه فارسي صحبت كنيد تا در خواندن كتابهاي فارسي (بخوانيم و بنويسيم ) و  در درک مفاهيم درسي ، جمله سازي ، ديكته نويسي و …….دچار مشكل نشوند.

۱۶-  اوقات فراغت فرزندتان را طوري برنامه ريزي كنيد كه از برنامه ي كودك و نوجوان تلويزيون بهره مند شود ، مشروط بر آن كه آن چه را مي بيند و درك مي كند براي شما والدين محترم بازگو كند و مورد تشويق قرار گيرد و بدين ترتيب     حافظه ي شنيداري ، قدرت تمركز و اعتماد به نفس او تقويت مي شود .

۱۷-  فرزندتان را عادت دهيد كه هر روز نيم ساعت قبل از رفتن به مدرسه به دستشويي برود ، زيرا در مدرسه ممكن است با دردسرهايي روبرو شود كه بر بهداشت  فردي و اجتماعي و تحصيل او اثر منفي به جاي گذارد .

۱۸-   به فرزندتان از همين الان مسئوليت بدهيد .

براي مثال : ناخن هايش را بگيرد ،‌ كفشهايش را در جا كفشي قرار دهد و آن ها را واكس بزند ، موهايش را شانه كند ، مرتباً مسواك بزند ، رخت خواب و لباسهايش را مرتّب كند  ، جوراب هايش را بشويد ، درِ اتاق ، كلاس و يخچال را ببندد ، در انجام برخي كارهاي خانه همكاري كند و در قبال كارهاي محوله احساس مسئوليت كند .

بدين ترتيب فرزند شما احساس خود ارزشمندي كرده ، فردي كارآمد و مفيد بار خواهد آمد .

۱۹-  در طول سال تحصيلي از روش تدريس معلّمِ فرزندتان آگاه باشيد  و در تمرين و تكرار درسها، به منظور تثبيت يادگيري عميق و معني دار ، راهنماي فرزندتان باشيد ، نه ! معلّم يار .

۲۰-  فرزندتان را به خواندن كتابهاي غير درسي و كمك آموزشي مرتبط در گروه سني و پايه تحصيلي خودش تشويق فرماييد

 

 

 

شورای برنامه ریزی دبستان پسرانه امام علی (ع)

 

 

 

 

 

 

بسمه تعالی


قابل توجه والدین دانش آموزان دوره ابتدایی

 

کودکی که برای اولین بار از خانه و خانواده جدا شده و مدتی را در محیط بیرون از خانه به سر می‌برد، باید ترتیبی اتخاذ کنیم که ارتباطات او، مدرسه و محیط محل تحصیل و سکونت او از هر لحاظ با هم در تعامل باشد.
کودکی که برای اولین بار از خانه و خانواده جدا شده و مدتی را در محیط بیرون از خانه به سر می برد، در معرض آموزش دانش ها و مهارت های مختلف و نیز شیوه های برخورد با دیگران و رفتار جمعی است، لذا باید ترتیبی اتخاذ کنیم که ارتباطات او، پدر و مادرش و نیز معلم ، مدرسه و محیط محل تحصیل و سکونت او از هر لحاظ با هم در تعامل باشد.
اگر همراه کودک به مدرسه می آیید، بموقع حاضر شوید. فراموش نکنید زود رسیدن و انتظار کشیدن زیاد هم ، ممکن است باعث خستگی و تشویش کودک شود. به حرفهای او در راه بازگشت به منزل با علاقه گوش بدهید. این نشانه احترام شما به او و پذیرفتن او به عنوان یک شخصیت از سوی شماست.
می توانید ضمن همراهی، به او بیاموزید که وجود شما را به عنوان یک همراه موقت بپذیرد تا مراقبت شما موجب اتکای بیش از اندازه او به شما نشود. خوابیدن بموقع و کافی اهمیت زیادی دارد.
دقت کنید کودک غذایش را بموقع خورده و به اندازه کافی استراحت کرده باشد. اگر فرزندتان از هم اکنون که آغاز ورود به دبستان است با لزوم برنامه ریزی و رعایت نظم و انضباط آشنا شود، بدون شک در آینده از مشکلات ناشی از بی نظمی رنج نخواهد برد.
کفش و لباس او باید خارج از منزل تمیز و مناسب بیرون باشد. بکوشید از لباسهای دارای آرم و نشانه و نیز عکسهای خارجی استفاده نکنید.نوع پوشاک کودک در سالهای آغاز دبستان می تواند تاثیر زیادی در انتخاب های بعدی او در سنین بالا بگذارد. دنیای بچه ها، دنیای رنگی و سرشار از تخیل است.استفاده نکردن از لباسهای آرم دار و منقوش به عکس، به معنای استفاده از لباسهای رنگین و متنوع نیست.

از دادن پول برای خوراکی و چیزهای دیگر به نوآموزان ابتدایی خودداری کنید. خوراکی مناسب و مورد نیاز او را قبلا تهیه کنید و در اختیارش قرار دهید.
مطمئن شوید کودک شما لیوان، دستمال و وسایل شخصی خود را به همراه دارد و یادآور شوید که وسایل فقط مخصوص استفاده خود اوست.برای کودک مشارکت و همکاری با دیگران، نباید به معنای استفاده از وسایل شخصی فرد دیگر معنا دهد.

اگر احساس می کنید که فرزند شما از رفتن به مدرسه بیم دارد، در راه با او صحبت کنید و به او اطمینان دهید که جای هیچ نگرانی ای نیست. بازگو کردن خاطرات گذشته او را سرگرم و دلگرم خواهد کرد.این بیم کاذب، نتیجه جدا شدن کودک از محیط خانه و ورود او به محیطی است که هیچ گونه آگاهی در مورد آن ندارد و همچنین پیوستن به جمع دیگر دانش آموزان است.بنابراین تفاوت های مدرسه و خانواده برای کودک تشریح شده و برتری های محیط دوم برایش بازگو شوند، به مرور از بیم کاذب کاسته می شود. او را تشویق کنید که مشکلات خود را با آموزگارش در میان بگذارد.به او اطمینان دهید آموزگارش مهربان است و او را حمایت خواهد کرد. برای کودک ، هیچ کس در محیط بیرون از خانه نمی تواند دلسوزتر و موثرتر از آموزگارش باشد. کودک باید دریابد که در محیط یا خانه دومش ، سرپرست دومی دارد و او معلم اوست.
بکوشید تمامی مدتی را که در مدرسه هستید به توصیه اولیای دبستان عمل کنید. از درخواست غیرمنطقی بپرهیزید. تعارضات میان خانه و مدرسه ، اثرات سویی بر شخصیت دانش آموز می گذارد.نقش اولیای خانه و مدرسه، باید کاستن این تعارضات باشد. کمترین تعارض رفتاری میان پدر و مادر و اولیای مدرسه، بر رفتار و شخصیت کودک موثر است.
نکته مهم دیگر این است که از درگیری و نزاع حتی به صورت لفظی و در حضور فرزندان پرهیز و از کم جلوه دادن اهمیت تحصیل و کسب دانش حتی در قالب طنز و شوخی جدا خودداری کنید، چرا که تکرار این رویه کم کم موجب دلسردی و عدم اطمینان دانش آموز به آینده تحصیلی اش خواهد شد.
در طول سال تحصیلی، ارتباط خود را با انجمن اولیائ و مربیان مدرسه و معلمان حفظ کنید و در ارائه پیشنهادها و همکاری با آنان دریغ نورزید.
به برنامه ملاقاتی که آموزگاران یا مدیریت مدرسه برای شما تهیه کرده اند، توجه و از حضور بی موقع در مدرسه خودداری کنید.
معاونان مدرسه، نقش بسیار مهمی در ایجاد انضباط و علاقه مندی کودکان در محیط واحد آموزشی دارند. جایگاه با اهمیت معاونان را به فرزند خود گوشزد کنید و به او بگویید به توصیه های معاون مدرسه گوش فرا دهد

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

توصیه های بهداشتی به اولیاء عزیز و دانش آموزان به مناسبت آغاز سال تحصیلی جدید

با تبریک سال جدید تحصیلی خدمت اولیاء ودانش آموزان عزیز، مربی بهداشت مجتمع آموزشی غیردولتی پسرانه ی امام علی (ع)مقطع دبستان، یادآوری و آموزش یک سری نکات را به منزلۀ اهمیت بیشتر از وظایف خود دانسته و انتظار همکاری و همدلی را توسط اولیاء و دانش آموزان در طول سال تحصیلی ۹۵-۹۴ خواستاریم.از آنجایی که یکی از مهمترین نعمت هایی که خداوند به انسان عطا فرموده، سلامتی است و داشتن زندگی سالم به معنی از دست دادن چیزهایی که از آن لذت می­بریم نیست، بلکه برنامه ریزی برای زندگی همراه با موفقیت، نشاط و سربلندی است. تنها با تغییر بعضی از رفتارها و عادات نادرست می­توان زندگی سالم تر و شادتری داشت.از آنجا که سلامتی با آگاهی و عمل به اصول تندرستی به دست می­آید برای شما اولیاء محترم و دانش آموزان عزیز پیام های زیر را آماده ساخته­ایم که عمل به توصیه های آن می تواند زندگی سالمتری را برای شما عزیزان به ارمغان بیاورد.

دانش آموز عزیز؛

  1. تمیز نگه داشتن دستها مطمئن ترین راه برای پیشگیری از اکثر بیماریهاست از این رو، همیشه دستهای خود را بعد از رفتن به توالت و پیش از صرف غذا و خوراکی به طرز صحیح با آب و صابون بشوئید.
  2. از وسائل شخصی خود نظیر لیوان- دستمال- قاشق و چنگال و حوله وسائل استخر استفاده نمایید.
  3. در طول هفته حداقل ۳-۲ بار استحمام داشته و در حفظ تمیزی یونیفرم مدرسه و کیف و کفش ها و لباس زیر و جوراب های خود کوشا باشید. طبق برنامه­ی ورزشی مدرسه روزهایی که ورزش شنا دارید، از شب قبل حمام کرده به طوری که موهای شما چرب نباشد و در طول ساعت شنا، از کلاه پلاستیکی استفاده نمائید و همیشه از حوله و مایو و عینک مخصوص شنا خود استفاده کرده و پوشش مناسب برای خروج از استخر به همراه داشته باشید «کلاه حوله ای و سوئی شرت» در فصل پاییز و زمستان به منظور پیشگیری از سرماخوردگی.(پایه ی سوم )
  4. مدت زمان تماشای تلویزیون و انجام بازیهای رایانه ای نظیر تبلت و موبایل در منزل را به حداقل کمتر از یک ساعت در روز کاهش دهید. برنامه ریزی برای تمرین و انجام تکالیف در منزل داشته باشید تا شب ها به موقع خوابیده و صبح زودتر از خواب بیدار شوید تا در مدرسه حالت کسالت نداشته باشید.
  5. خوردن صبحانه را هر روز در برنامه خود داشته باشید و از صبحانۀ سالم نظیر نان و پنیر و گردو استفاده نمائید و توصیه می­شود که صبحانه از شیر ولرم به جای شیر سرد استفاده شود تا در مدرسه دچار نفخ شکم نشوید با خوردن صبحانه یادگیری خود را افزایش خواهید داد.
  6. از دو بند کوله پشتی در هر دو شانه استفاده نمائید. سعی کنید در انتخاب کیف خود همواره به قابل شستشو بودن آن توجه نمائید تا در زمان لازم شسته و تمیز و مرتب به مدرسه مراجعه فرمایید. همواره از کفش­های مناسب در ساعات مدرسه استفاده نمائید بهتر است که کفش شما حالت بوت «ساق دار» باشد و بندهای آن را ببندید که زیر پای شما گیر نکند از این رو اگر به جای بند از کفش های چسب دار استفاده شود بهتر است.
  7. از مصرف نوشابه و آب میوه های مصنوعی و خوراکی­هایی که مواد افزودنی دارند صرف نظر نموده و از آب میوه های طبیعی و میوه های تازه و لقمه های خانگی و خشکبار و دوغ استفاده نمائید.
  8. به منظور پیشگیری از پوسیدگی دندان و رعایت بهداشت دهان و دندان روزی ۲ مرتبه مسواک زندن صحیح قبل از خواب و بعد از خواب و در طول روز اگر از مواد خوراکی شیرین استفاده کردید مسواک زدن را فراموش نکنید. پس از مسواک به خصوص شب ها از نخ دندان استفاده نمائید و در طول فصل پاییز و زمستان از محلول رقیق آب نمک پس از نخ دندان استفاده کنید که به منزلۀ پیشگیری از سرماخوردگی هم می­باشد.
  9. در طول فصل پاییز و زمستان از مرکبات و شلغم بیشتر استفاده نمایید تا دچار سرماخوردگی و آنفلانزا نشوید در صورت ابتلا به بیماری لطفاً به پزشک مراجعه و در منزل استراحت نمایید تا از بروز بیماری به همکلاسی های خود جلوگیری شود.
  10. در زمان آلودگی هوا، مصرف شیر و مایعات را به روزی ۵-۴ لیوان افزایش دهید از ماسک های مخصوص «فیلتردار» در زمان خروج از منزل استفاده نمائید. در این زمان استحمام روزانه و شستشوی روزانه لباسها توصیه می شود و از رفت و آمدهای غیرضروری خودداری نمائید تا کمتر در معرض آلودگی هوا قرار گیرید

– ۱۱-صحیح نشستن اهمیت زیادی دارد. به آنها یاد بدهیم که در موقع نشستن ، باید کاملاً در عقب نیمکت یا صندلی قرار بگیرند تا بتوانند فرورفتگی طبیعی پشت خود را حفظ کنند و تکیه گاه کافی برای ران ها داشته باشند.

با آرزوی سال تحصیلی همراه با سلامتی و موفقیت شورای برنامه ریزی دبستان پسرانه امام علی (ع)

همچنین ببینید

تصاویر جشنواره غذا

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × سه =